Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmanın faydaları arasında şunlar sayılabilir:

 • Güvenlik, istikrar ve yüksek ekonomik büyüme
 • Gelişmekte olan bir ülkeye yatırım yapmak
 • Gayrimenkul fiyatının yıllık büyümesi – mülkün katma değeri yüzde 30 ila 50 arası kârla
 • Mülkiyet belgesinin halka açık olarak alınması
 • Gayrimenkul satın almak ve dünyanın güçlü para birimi olan İngiliz sterlinine yatırım yapmak
 • İngiliz Sterlini cinsinden mülk kiralama garantisi
 • Belge tescili ve ikamet izni alınmasında idari sürecin basitliği
 • Proje ödeme koşulları ve olanakları
 • Yatırım için çok uygun rakamlar (örneğin tüm aile için yüzde 35 peşin peşin, geri kalanının 2 ila 7 yıl taksitlerle konaklama alınması)
 • Tüm milletlere satın alma sonrası satışlarda kısıtlama yoktur
 • Uluslararası hesap açma imkanı
 • Prestijli devlet okullarında ve üniversitelerde ücretsiz eğitim
 • Ücretsiz tıbbi hizmetlerden yararlanma
 • Kuzey Kıbrıs dünyada yaşamak için en güvenli ülkelerden biridir
 • Akdeniz’in tertemiz ve güzel kumsalları
 • Yılda 300 günden fazla güneşli Akdeniz iklimi

Kuzey Kıbrıs’ta da açıkladığımız gibi; Coğrafi konum, ılıman Akdeniz iklimi, güvenlik ve hakim ekonomik büyüme bu ülkeye yatırım yapmanın en büyük avantajlarıdır. Örneğin güvenlik nedeniyle birçok Avrupa ülkesi Kuzey Kıbrıs’ta yatırımı memnuniyetle karşıladı ve daha da önemlisi Kuzey Kıbrıs’taki mülk fiyatları Güney Kıbrıs, Batı Avrupa gibi diğer ülkelerden önemli ölçüde farklı. Örneğin Güney Kıbrıs’ta 350.000 Euro’ya bir ev veya tek yatak odalı daire satın alırsanız, Kuzey Kıbrıs’ta aynı daireyi yalnızca 70.000 İngiliz Sterlini’ne satın alıp kendiniz tamamlayabileceksiniz!

Kuzey Kıbrıs havaalanından 2023 yılında alınan raporlara göre, İran pasaportu ile Kuzey Kıbrıs’a giriş vizesi alabilmeniz için geçerli bir davetiyenizin olması gerekiyor, aksi takdirde Kuzey Kıbrıs’a girişiniz engellenecektir.
Kuzey Kıbrıs göçmenlik yasalarına göre seyahat etmek isteyen yabancıların geçerli seyahat belgeleriyle giriş vizesine başvurmaları gerekmektedir. Vize başvuruları incelenerek, evrakların eksiksiz ve geçerli olması durumunda kişilere vize verilmektedir. Yabancılara verilen vizelerin türü ve süresi göçmenlik memurları tarafından kontrol edildikten sonra damgalanmaktadır. Yabancıların bu ülkede kalışları seyahat belgelerine damgalanan tarihi aşamaz ve başvuru sahipleri vizelerini asıl amacı dışında kullanamazlar. Vizede seyahatin nedeni açıkça belirtiliyor.
Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret etmek için kısa veya uzun süreli kalışa göre farklı vize türleri bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs vizeleri, kişinin ziyaret amacına ve ülkeye giriş yapmak istediği giriş sayısına bağlı olarak verilmektedir.

Şirketin satın aldığı mülkün teslim süresinin gecikmesi durumunda inşaat şirketinin, Kuzey Kıbrıs’ta yürürlükteki kanuna göre sözleşmede belirtilen aylık tutarı alıcıya ödemesi gerekmektedir.
Genel olarak arsa veya daire ve villa satın alarak yatırım yapmak, mülk tesliminden sonra katma değer sağlayacaktır ve önemli olan, rekabeti sürdürmek ve rakipleri geride bırakmak için Kuzey Kıbrıs’taki tüm şirketlerin çok geniş bir rekabet içerisinde olmasıdır. Rakipler, sözleşmede belirtilen sürede malı alıcıya teslim etmeyi taahhüt ederler.

Bu ülkenin yatırım hukukunda diğer ülkelere göre bir diğer önemli nokta da arsa, mülk, apartman, villa alırsanız bu ülkenin toprağını satın almış oluyorsunuz ve bu İran’ınkiyle aynı.

Miras hukuku, bir Kıbrıs vatandaşı için geçerli olduğu gibi yabancı uyruklular için de geçerlidir. Resmi ve yasal bir vasiyet varsa Kuzey Kıbrıs hükümeti o vasiyete göre hareket edecek, aksi takdirde miras payı Kuzey Kıbrıs kanunlarına göre ölenin mirasçıları arasında paylaştırılacaktır. Ülkede miras payı oğullar içindir ve kız da eşittir, kocası veya çocuğu yoksa mirastan pay kız kardeşine, erkek kardeşine, annesine ve babasına verilir.

HamiHolding - Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) olarak da bilinen Kuzey Kıbrıs, Avrasya’da Akdeniz’in doğu kesiminde yer alan bir adadır. Kıbrıs, Türkiye’nin güneyinde yer alır ve doğudan Orta Doğu’ya, batıdan Yunanistan’a ve güneyden Mısır’a uzanır. Kıbrıs, Sicilya ve Sardunya’dan sonra Akdeniz’in üçüncü büyük adasıdır. Kıbrıs adasının en uzun haliyle uzunluğu 240 km, en geniş haliyle genişliği ise 100 km’dir. Türkiye kıyıları Kıbrıs’ın 75 kilometre kuzeyinde bulunmaktadır.
Prestijli dergi Forbes’a göre, 2021 yılında sahil mülkü satın alma değeri açısından Kuzey Kıbrıs birinci sırada yer aldı. Ayrıca Avrupa Çevre Örgütü de, belirli bir süre boyunca yaptığı testlere göre son derece modern bilimsel kriterleri temel alarak, Kuzey Kıbrıs Denizi’nin sularını su sporları ve yüzme için en temiz su olarak tanıtmıştır. Bu ülke, makul maliyetler, yüksek yaşam kalitesi, çok düşük (hatta sıfır) suç oranı ve yüksek güvenlik nedeniyle öne çıkıyor. Bu koşullar nedeniyle Kuzey Kıbrıs hızla yabancı yatırımlar için öncü ve benzersiz bir destinasyon haline geliyor. Kuzey Kıbrıs’ın küresel çaptaki yaygın tanıtımı, kıyı mülklerinin inşası ve büyük ülkelerin yatırımları açısından yüksek potansiyeli nedeniyle, önümüzdeki yıllarda emlak alanında eskisinden çok daha yüksek bir fiyat artışı göreceğiz. bu bölge.

Holdingin Kuzey Kıbrıs’taki projelerine destek

Kuzey Kıbrıs Makaleleri